Jak czytać metki?

person Autor: Mariusz Wieczorek list Kategoria: UPDIWU Blog

Pomijana, zwyczajnie odcinana, bo drapie i gryzie – metka, wiele mówi o naszej odzieży, jednak często jest ignorowana. Niewielka nie ma szans na przebicie się z ważnymi informacji dla nas, konsumentów.

Pomijana, zwyczajnie odcinana, bo drapie i gryzie  – metka, wiele mówi o naszej odzieży, jednak często jest ignorowana. Niewielka nie ma szans na przebicie się z ważnymi informacji dla nas, konsumentów.

Postaw na naturalny sqad

Kupujemy dużo ubrań, ale czy patrzymy na ich skład? Kupujemy, bo podoba nam się krój, czy kolor? Wchodząc do sklepu kierujemy się przede wszystkim naszym gustem. Wypatrujemy ubrań dopasowanych do naszej sylwetki, stylu, pory roku. Warto również sprawdzić metkę, czy to co zachęca nas wizualnie – jest również dla nas bezpieczne. Czy wełniany płaszcz, posiada odrobinę wełny w składzie, czy jedwabna bluzka nie jest połączona z poliestrowym włóknem. Na rynku Polskim, większa cześć ubrań tworzona jest ze sztucznych
i syntetycznych włókien, które nie przepuszczają powietrza i nie są przyjazne dla naszego środowiska, ale przede wszystkim dla naszej skóry. Królem sztucznych włókien niewątpliwie jest poliester. Sprawia, że latem pocimy się, zimną elektryzujemy. Pamiętaj, wybieraj ubrania z naturalnych włókien jak bawełna, tencel, wiskoza, jedwab, len! Ubrania z takim składem, posłużą Ci dłużej i będziesz czuć się w nich komfortowo.

JAK PRAĆ?

Chlorować, czy nie chlorować? Suszyć bębnowo, czy pozostawić na wieszaku? Prać ręcznie, czy w pralce? Co tak naprawdę oznaczą wszystkie znaki?

Poprawne odczytanie metki, pozwoli nam na bezpieczne czyszczenie naszej odzieży – co przełoży się na dłuższym jej użytkowaniu.

PRANIE

Zrównoważony rozwój nie dotyczy jedynie wielkich korporacji i firm zajmujących się produkcją naszej odzieży. To również MY w codziennych czynnościach przyczyniamy się do zmiany na lepsze. Wybierając pranie
w najniższej temperaturze zmniejszamy zużywanie energii. Jeśli chcesz odświeżyć swoje ubrania wybieraj niskie temperatury. Pamiętaj, aby pralka była zawsze pełna – to pozwoli na oszczędne gospodarowanie energią i wodą.

Prasuj wyłącznie odzież z włókien naturalnych. Sztuczne i syntetyczne włókna pod wpływem temperatury żelazka będą się przypalać i deformować. Pamiętaj prasuj odzież, która tego potrzebuje, w ten sposób będzie racjonalnie zużywał energię elektryczną.

Suszarka, to wygoda i oszczędność czasu, ale nie oszczędność energii elektrycznej! Wykorzystuj suszarkę racjonalnie.

Czytając informację na metkach chronimy siebie i nasze środowisko. Symbole i skład nie muszą być czymś trudnym w odczytaniu. Posiadanie wiedzy na temat dobrego doboru składu i poprawnego prania, pozwoli nam cieszyć się dobrą jakością produktu. Metka, to również informacja, jakiego pochodzenia jest nasz wyrób. Wspierając nasz rodzimy przemysł – wybieramy świadomie i mądrze. Przeciwstawiamy się z uchybieniami i złymi warunkami pracy w krajach, gdzie przemysł odzieżowy to wyzysk. Mamy największe narzędzie – wybór.

PAMIĘTAJ! Nie obcinaj metek na ubraniach, jeśli „drapią” podszyj je, ale tak by wciąż były czytelne i by nasze ubrania mogły posłużyć na lata.

Wiele błędów pielęgnacyjnych wynika z błędnego odczytywania metek, bądź ich ucinania i prania „w ciemno”, a przecież chcemy być #zerowaste

W tej samej kategorii

Powiązane

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło